szukaj
© 2009 netkoncept.com
Centrum kultury średniowiecznej

Gród jako Polsko – Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa jest także punktem organizacji Międzynarodowych Turniejów Rycerskich. Projekt zatytułowany „Międzynarodowe Festyny rycerskie” jest cykliczną imprezą kulturalną organizowaną przez miasto w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej od 2003 r. Impreza organizowana jest przy udziale partnerów reprezentujących „Ruch Rycerski”, czyli Opolskie Bractwo Rycerskie i Grupę Szermierczą z Jesenika.

Międzynarodowe Festyny Rycerskie mają już swoją historię i odpowiednią rangę wśród tego typu imprez organizowanych w całej Polsce i Europie. Impreza jest najprawdopodobniej jednym z największych przedsięwzięć tego typu w Polsce. Czołowi przedstawiciele ruchu rycerskiego uznali turnieje w Byczynie za jedne z najlepszych pod względem organizacji, a liczebnością ustępujące jedynie dniom Grunwaldu.

Rozmach, z jakim impreza jest organizowana, przyciąga coraz większe rzesze bractw rycerskich i drużyn słowiańskich z całej Europy. W imprezie uczestniczą członkowie bractw rycerskich Austrii, Białorusi, Czech, Ukrainy i Litwy oraz przedstawiciele z regionów Polski. Nie brakuje kata, rzemieślników specjalizujących się dawnymi profesjami i dziedzinami sztuki, łuczników, kuglarzy, tancerek i poszukiwaczy skarbów.

Organizatorzy, co roku zapraszają do udziału w imprezie najlepsze grupy muzyki dawnej z Europy. Grały już dla uczestników Festynów takie zespoły jak: Tyr z Norwegii (Wyspy Owcze), Stonenhange, Stary Olsa z Białorusi, Fidelius z Niemiec, Licvinski Chmiel czy Wektora. Niewątpliwą atrakcją jest wieczorna bitwa, która do tej pory była rozgrywana w parku miejskim, gdzie do 2007 r. odbywały się festyny. Na zdobywających mury miasta wojów sypały się kamienie, lała gorąca woda. Teraz bitwa ta odbywa się w grodzie. Łucznicy i wojowie atakują z zewnątrz by zdobyć gród.