szukaj
© 2009 netkoncept.com
Šermířský spolek Jeseník

Šermiřsky Spolek Jesenik jest stowarzyszeniem, które powstało w czerwcu 2002 r. Od początku swojej działalności jest skoncentrowane na szkoleniach, pokazach i warsztatach krzewiących kulturę materialną i rzemiosło średniowiecza.

Grupa artystów w swoim repertuarze przygotowała wiele tematycznych, indywidualnych i całodniowych występów, prezentujących różne aspekty życia w średniowieczu. Pokazy stowarzyszenia można zobaczyć zarówno w całej Republice Czeskiej, jak i za granicą.

Członkowie grupy od 2003r. kładą szczególny nacisk na edukację historyczną dzieci i młodzieży z regionu jasenickiego, gdzie przy szkołach podstawowych zakładane są oddziały szermiercze, które stanowią nowy i atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu, oraz przeciwdziałają patologicznym wpływom dzisiejszego społeczeństwa.

Dzięki specjalnie stworzonym programom nauczania dla klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej, dzieci nabywają wiedzę i umiejętności, jakich nie ma w podręcznikach historii. Programy te są opracowane zwłaszcza dla pierwszego i drugiego rocznika szkół podstawowych. Chodzi o to, aby uczniom w zabawnej formie przybliżyć życie w średniowieczu i dosłownie zafascynować ich tym okresem.

Informacje, które uzyskują, są przekazywane w formie pedagogiki doznaniowej; dzieci mają możliwość aktywnie przyłączyć się do pokazu i jako jego uczestnicy dowiedzieć się o wielu ciekawych faktach, których nie znajdą w książkach. Druga połowa piętnastego stulecia jest dla stowarzyszenia podstawowym okresem, w którym się poruszają.

Ponadto poszerzają swoje zainteresowania o okres pierwszych Słowian na tamtejszych terenach, jak również o okres bohaterskich i dzikich Wikingów. W programie prowadzone są również zajęcia z zakresu pojęć dotyczących okresu renesansu i baroku, a ponadto rozdrabniamy się na okres około lat 1740 – 1780, za panowania cesarzowej Marii Teresy, który to miał wielkie znaczenie historyczne dla Moraw i Śląska.

Ponieważ szerokie rzesze odbiorców są bardzo zainteresowane prezentacją tego okresu, z radością Šermiřsky Spolek Jasenik wychodzi im naprzeciw. 

Więcej informacji na temat stowarzyszenia
www.sermiri.com     tel.+420725640641 Petr Šalplachta
www.armaferre.com tel.+420725667822 Jan Hyžďal